V článku si rozebereme vše okolo placení sociálního pojištění OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné).

Sociální pojištění pro živnostníky

Na začátku upozorňuji, že článek je napsaný pro rok 2012. Sociální pojištění slouží k zajištěné důchodu a z malé části také k politice zaměstnanosti. V současné době je sazba sociálního pojištění pro OSVČ ve výši 14,6% ze zisku. Zisk vypočítáme také, že od příjmů odečtete vaše výdaje. Můžete uplatnit i výdajový paušál.

Sociální pojištění OSVČ pro rok 2012

Zálohy na sociální pojištění musí OSVČ hradit od 1. v měsíci a nejpozději do 20. v měsíci. To platí pro zálohy, po podání přehledu musíte chybějicí sociální pojištění doplatit do 8 dnů po podání přehledu. Minimální záloha při hlavní činnosti se zvyšuje v roce 2012 na částku 1836 Kč měsíčně. Jedná se tedy o navýšení o 29 Kč oproti roku 2011. Pro vedlejší činnosti byla určena minimální záloha ve výši 735 Kč.

Nemocenké sociální pojištění OSVČ pro rok 2012

Hlavní je říci, že v současné době je nemocenské sociální pojištění pro OSVČ dobrovolné. Minimální záloha musí být v roce 2012 ve výši 115 Kč měsíčně. Většina OSVČ si nemocenskou neplatí hlavně z důvodu, že vám bude vyplácena až od 22. dne pracovní neschopnosti. Tedy až po 3 týdnech! Lepší je dle mě si někde tvořit rezervu na horší časy.